Mit tehet a szervezettel a tartós stressz?
Még elkeserítőbb, hogy a 8 évvel ezelőtti adatokhoz képest 30 százalékkal emelkedett a rendszeresen stresszelők száma. A pandémia a családokat érintette rosszabbul, nekik közel 60 százalékuk panaszkodott a folyamatos nyomásra.
A stressz különösen veszélyes a testünkre nézve, mivel az a vélt veszély hatására kortizolt termel, ami növeli a vérnyomást, a pulzusszámot és a légzésszámot is.
Ez a reakció azonban az evolúció során a pillanatnyi veszéllyel szemben alakult ki, nem a tartós, nap mint nap fennálló stresszel szemben. A folytonossá vált "felingerelt" állapot így állandósult fáradtsághoz, alvászavarokhoz, fejfájáshoz és depresszióhoz vezethet.
Létezik ugyanakkor pozitív stressz is, ami akár nagyobb teljesítményre is sarkallhat: mindenki ismeri például a pillanatot, amikor összeszedi magát egy nehéz vizsga előtt.
Ráadásul a negatív stresszt is pozitívba fordíthatjuk a kognitív átkerezetés segítségével. Ilyen például, amikor a vizsga előtt végiggondoljuk, hány sikeres vizsga van már a hátunk mögött.
Galambos Dániel